प्रत्यक्ष प्रश्नोत्तर कार्यक्रममा इरानी आवेदकहरूले सबैभन्दा धेरै दोहोर्याएका चिन्ताहरूमध्ये यो एक थियो: Group of Eight समूहको कुनै विश्वविद्यालयबाट पूर्ण छात्रवृत्तिसहितको प्रवेश हातमा छ, तर सञ्चारमाध्यमहरूमा अस्ट्रेलियाको विद्यार्थी भिसा कडा हुँदै गएको चर्चा छ। डा. सिरुस अहमदी, अस्ट्रेलियाका migration lawyer तथा MARA मा दर्ता भएका आधिकारिक प्रतिनिधि (MARN 0854826), यसको जवाफ दिँदै निर्णयलाई सुनेसुनाइको तहबाट कानुनको पाठ र मन्त्रालयीय निर्देशनहरूको तहमा सार्नुहुन्छ। परिणाम स्वरूप एउटा स्पष्ट मार्गचित्र बन्छ: तपाईंको फाइलको भाग्य वास्तवमा कुन कुराले निर्धारण गर्छ, र कुन कुराले केवल प्रक्रियाको «गति» मा मात्र असर पार्छ।
छोटो उत्तर
होइन; full-fund प्रवेश त्याग्नुको कुनै कानुनी आधार छैन, तर Group of Eight को सदस्यता पनि विद्यार्थी भिसा (subclass 500) जारी गर्ने कानुनी मापदण्ड होइन। निर्णय Migration Regulations 1994 को clause 500.212, Direction 106 का कारकहरू (Genuine Student मापदण्ड), आर्थिक क्षमता, अङ्ग्रेजी भाषा, OSHC बिमा तथा स्वास्थ्य/चरित्र र Schedule 4 का मापदण्डका आधारमा लिइन्छ। मन्त्रालयीय निर्देशन MD 111 र MD 115 ले संस्थाको कोटाका आधारमा प्रक्रियाको क्रम मात्र तय गर्छन् — स्वीकृति वा अस्वीकृति होइन।
कानुन के भन्छ
विद्यार्थी भिसा जारी गर्ने मुख्य मापदण्ड Migration Regulations 1994 को Schedule 2 अन्तर्गतको 500.212 clause हो: आवेदक «विद्यार्थीको रूपमा प्रवेश र बसोबासको वास्तविक आवेदक» हुनुपर्छ; यसको मूल्याङ्कन आवेदकको व्यक्तिगत परिस्थिति र भिसाका सर्तहरू पालना गर्ने उनको नियतलाई ध्यानमा राखी गरिन्छ। 23 मार्च 2024 देखि Genuine Student (GS) मापदण्डले पहिलेको GTE मापदण्डलाई विस्थापित गरेको छ, र Direction No. 106 ले त्यो मितिदेखि दर्ता भएका subclass 500 र 590 आवेदनहरूमा केस अफिसरले अनिवार्य रूपमा विचार गर्नुपर्ने कारकहरू तोकेको छ। सँगसँगै, विद्यार्थी भिसा र graduate भिसाका लागि अङ्ग्रेजी भाषाको न्यूनतम अङ्क थ्रेसहोल्ड पनि बढाइएको छ।
धेरैले बिर्सिने मुख्य कुरा यो हो कि Ministerial Direction «प्रक्रियाको क्रम» मिलाउने उपकरण हो, निर्णय लिने उपकरण होइन। Department of Home Affairs स्पष्ट रूपमा भन्छ कि कुनै मन्त्रालयीय निर्देशन न भिसा संख्याको सीमा हो, न त विद्यार्थी भिसा स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्ने मापदण्ड तय गर्छ। «उच्च स्तरको विश्वविद्यालय ⇒ राम्रो प्रक्रिया» भन्ने पुरानो तर्कको जड MD 107 र संस्थाहरूको जोखिम-स्तरीकरण प्रणालीमा थियो; त्यो निर्देशन 19 डिसेम्बर 2024 मा खारेज भई MD 111 ले प्रतिस्थापन गर्यो, र वर्तमान ढाँचा प्रत्येक संस्थालाई छुट्याइएको कोटा कति खपत भयो (NOSC/NPL) भन्ने आधारमा चल्छ। त्यसपछि MD 111 को स्थान MD 115 ले लियो: 14 नोभेम्बर 2025 भन्दा अघि दर्ता भएका offshore subclass 500 फाइलहरू MD 111 अनुसार र 14 नोभेम्बर 2025 देखि दर्ता भएका फाइलहरू MD 115 अनुसार प्राथमिकीकरण हुन्छन्। यो संरचनाको व्यावहारिक नतिजा स्पष्ट छ: आफ्नो कोटा खपत गरिसकेको कुनै Go8 विश्वविद्यालय तल्लो प्राथमिकता वर्गमा परी ढिलो प्रक्रियामा पर्न सक्छ, र यसको उल्टो पनि हुन सक्छ।
सुरक्षा र परराष्ट्र नीतिसम्बन्धी विचारहरू पनि विश्वविद्यालयको प्रतिष्ठासँग «तुलना» गरेर लागू हुँदैनन्; बरु Migration Regulations 1994 को Schedule 4 का स्वतन्त्र र सबै-या-कुनै पनि-नहुने मापदण्डमार्फत लागू हुन्छन्: PIC 4002 (आवेदकलाई ASIO ले सुरक्षा जोखिमको रूपमा मूल्याङ्कन नगरेको हुनुपर्ने), PIC 4003(a) (परराष्ट्रमन्त्री वा अधिकारप्राप्त अधिकारीले व्यक्तिको उपस्थिति अस्ट्रेलियाको परराष्ट्र नीतिको हितविपरीत भएको निर्धारण नगरेको हुनुपर्ने) र संवेदनशील क्षेत्रका अनुसन्धानमूलक स्नातकोत्तर विद्यार्थीहरूका लागि PIC 4003B (महत्वपूर्ण प्रविधिको अनिच्छित हस्तान्तरणको असामान्य जोखिम)। यी मापदण्डहरू विश्वविद्यालयको प्रवेश वा छात्रवृत्तिले पूर्ति गर्न सकिँदैनन्; अर्कोतर्फ, आधिकारिक स्रोतहरूमा इरानी नागरिकताका आधारमा फाइल अस्वीकृत गर्ने कुनै घोषित नीति छैन र निर्णयहरू व्यक्तिगत रूपमा, यिनै कानुनी मापदण्डका आधारमा लिइन्छन्।
मुख्य मापदण्डहरू: कुन कुराको वजन छ र कुनको छैन
| कारक | कानुनी/नीतिगत आधार | वास्तविक प्रभाव |
|---|---|---|
| «वास्तविक विद्यार्थी आवेदक» हुनु | clause 500.212 Schedule 2 + Direction No. 106 (23 मार्च 2024 देखि) | स्वीकृति वा अस्वीकृति निर्धारण गर्ने |
| आर्थिक क्षमता (र full-fund छात्रवृत्ति) | subclass 500 भिसाका आर्थिक आवश्यकताहरू | आर्थिक क्षमता प्रमाणित गर्न प्रत्यक्ष सघाउ — छात्रवृत्तिको सबैभन्दा ठूलो वास्तविक फाइदा |
| अङ्ग्रेजी भाषा | विद्यार्थी र graduate भिसाका बढाइएका थ्रेसहोल्ड | मूल्याङ्कनमा प्रवेशको सर्त; अङ्कको कमी विश्वविद्यालयको ब्रान्डले पूर्ति हुँदैन |
| स्वास्थ्य, चरित्र र OSHC | सामान्य भिसा मापदण्ड + Schedule 4 | अनिवार्य र स्वतन्त्र सर्त |
| राष्ट्रिय सुरक्षा र परराष्ट्र नीति | PIC 4002, PIC 4003(a) | «सबै-या-कुनै पनि नहुने» मापदण्ड; विश्वविद्यालयको प्रतिष्ठाको तराजुभन्दा बाहिर |
| महत्वपूर्ण प्रविधिमा अनुसन्धान | PIC 4003B | संवेदनशील अनुसन्धानमूलक फाइलहरूमा प्रविधिको अनिच्छित हस्तान्तरण जोखिमको मूल्याङ्कन |
| विश्वविद्यालयको Group of Eight सदस्यता | — | भिसा जारी गर्ने कानुनी मापदण्ड होइन |
| संस्थाको खपत भएको कोटा (NOSC/NPL) | MD 111 (14 नोभेम्बर 2025 अघिका फाइलहरू) र MD 115 (14 नोभेम्बर 2025 देखि) | प्रक्रियाको क्रम र गति मा मात्र असर |
समग्र तस्वीर बुझ्नका लागि: Department of Home Affairs को आँकडाले विद्यार्थी भिसा आवेदन दर्तामा उल्लेख्य गिरावट देखाउँछ — 2023–24 मा 282,312 आवेदनबाट 203,682 आवेदनमा। अर्थात् नीतिगत वातावरण साँच्चै «अझ नियन्त्रित» भएको छ, तर अझ नियन्त्रित हुनुको अर्थ बाटो बन्द हुनु होइन।
यसको तपाईंका लागि अर्थ
डा. सिरुस अहमदीको भनाइमा, व्यावहारिक उत्तर स्पष्ट छ: Group of Eight को कुनै विश्वविद्यालयबाट full-fund प्रवेश हातमा हुँदा आवेदन नगर्ने निर्णयको कुनै कानुनी आधार छैन — तर फाइलको रणनीति «विश्वविद्यालयको ब्रान्ड» माथि उभ्याउनु हुँदैन। पूर्ण छात्रवृत्तिको वास्तविक मूल्य यही हो कि मूल्याङ्कनको सबैभन्दा गह्रौं भाग, अर्थात् आर्थिक क्षमताको प्रमाण, धेरै हदसम्म समाधान भइसकेको हुन्छ; यसपछि फाइलको भाग्य Direction 106 को ढाँचाभित्र तपाईंका कागजातको गुणस्तरमा निर्भर हुन्छ: शैक्षिक र पेशागत यात्राको तालमेल, विषय र संस्था छनोटको तर्कसङ्गत व्याख्या, इरानसँगका तपाईंका सम्बन्धहरू, र अध्ययनको नियतको इमानदार तथा प्रमाणित चित्रण। जाँचिने फाइलहरूमा सबैभन्दा सामान्य असफलताका बिन्दुहरू आर्थिक कागजातको कमजोरी र शैक्षिक योजनाको असङ्गति हुन्छन् — संस्थाको रैंकिङ होइन।
समयसीमाबारे पनि यथार्थपरक अपेक्षा राख्नुहोस्: प्रक्रियाको प्राथमिकता संस्थाको कोटासँग जोडिएको हुनाले प्रतिष्ठित विश्वविद्यालयमा पनि तपाईंको फाइलमा बढी समय लाग्न सक्छ; यो फाइल कमजोर भएको सङ्केत होइन। र यदि तपाईंको अनुसन्धान संवेदनशील प्रविधिका क्षेत्रमा छ भने, Schedule 4 का मूल्याङ्कनहरूको आफ्नै स्वतन्त्र बाटो हुन्छ र सुरुदेखै पूर्ण जानकारी र सावधानीपूर्ण कागजातीकरणसहित अघि बढ्नु राम्रो हुन्छ। तपाईंको मनको शान्ति यहीँबाट आउँछ: प्रत्येक मापदण्ड कानुनको कुन ठाउँमा बसेको छ भन्ने थाहा भएपछि, तपाईं सुनेसुनाइका आधारमा निर्णय गर्नु छोड्नुहुन्छ।
स्रोतहरू
- Student visa processing priorities — Department of Home Affairs (अद्यावधिक; 19 डिसेम्बर 2024 मा MD 107 खारेज र MD 111 द्वारा प्रतिस्थापन समावेश)
- Visa processing times — Department of Home Affairs (14 नोभेम्बर 2025 अघिका फाइलहरूमा MD 111 र त्यसपछि MD 115 को प्रयोग)
- Student visa (subclass 500) — Department of Home Affairs (आर्थिक आवश्यकता, भाषा, OSHC, स्वास्थ्य र चरित्र)
- Genuine Student requirement (Direction No. 106, 23 मार्च 2024 देखि लागू) — Department of Home Affairs
- Migration Regulations 1994 — Federal Register of Legislation (Schedule 2, clause 500.212; Schedule 4, PIC 4002, 4003, 4003B)
- Migration Regulations 1994 — Schedule 4 Public Interest Criteria (AustLII)
- Ministerial Direction No. 115 — Federal Register of Legislation (लागू भएको मितिदेखि दर्ता भएका offshore subclass 500 आवेदनहरूमा लागू)
- Office of the Migration Agents Registration Authority (MARA)
आफ्नो फाइल विश्वस्त भएर सुरु गर्नुहोस्
यदि तपाईंको हातमा Group of Eight को full-fund प्रवेश छ र Genuine Student कागजात, आर्थिक विवरण तथा शैक्षिक यात्राको व्याख्या कसरी मिलाउने थाहा छैन भने, विशेषज्ञ समीक्षाका लागि यही सबैभन्दा उपयुक्त समय हो। डा. सिरुस अहमदी, अस्ट्रेलियाका migration lawyer तथा MARA मा दर्ता भएका प्रतिनिधि (MARN 0854826), तपाईंको फाइललाई बुँदाबुँदा कानुनी मापदण्डसँग — clause 500.212 र Direction 106 देखि Schedule 4 का आवश्यकतासम्म — मिलान गर्नुहुन्छ र आवेदन दर्ता गर्नुअघि कमजोर पक्षहरू सच्याउनुहुन्छ। व्यक्तिगत परामर्शका लागि सम्पर्क गर्नुहोस् र तपाईंले प्राप्त गर्नुभएको अवसरलाई एक बलियो फाइलसँग जोड्नुहोस्।
Frequently asked questions
Group of Eight विश्वविद्यालयको प्रवेशले विद्यार्थी भिसा पाउने सम्भावना बढाउँछ?
विश्वविद्यालयको Group of Eight सदस्यता वा रैंकिङ subclass 500 भिसा जारी गर्ने कानुनी मापदण्ड होइन। निर्णय Migration Regulations 1994 को clause 500.212, Direction No. 106 का कारकहरू (23 मार्च 2024 देखिको Genuine Student मापदण्ड), आर्थिक क्षमता, अङ्ग्रेजी भाषा, OSHC तथा स्वास्थ्य, चरित्र र Schedule 4 का मापदण्डका आधारमा लिइन्छ।
त्यसो भए विश्वविद्यालयको के प्रभाव पर्छ?
अध्ययन गर्ने संस्थाले प्रक्रियाको क्रम र गतिमा असर पार्छ, स्वीकृति वा अस्वीकृतिमा होइन। वर्तमान ढाँचा संस्थाको कोटा कति खपत भयो (NOSC/NPL) भन्ने आधारमा छ: 14 नोभेम्बर 2025 अघि दर्ता भएका फाइलहरूलाई MD 111 र त्यसपछिका फाइलहरूलाई MD 115। त्यसैले धेरै कोटा खपत गरिसकेको Go8 विश्वविद्यालयले तल्लो प्राथमिकता पाउन सक्छ।
मन्त्रालयीय निर्देशनहरू भिसा संख्याको सीमा हुन्?
होइन। Department of Home Affairs स्पष्ट रूपमा भन्छ कि कुनै मन्त्रालयीय निर्देशन न भिसाको सीमा हो, न त विद्यार्थी भिसा स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्ने मापदण्ड तोक्छ; यी निर्देशनहरूले प्रक्रियाको क्रम मात्र निर्धारण गर्छन्।
Full-fund छात्रवृत्तिको भिसा फाइलमा वास्तविक फाइदा के हो?
पूर्ण छात्रवृत्तिले आर्थिक क्षमता (financial capacity) प्रमाणित गर्न प्रत्यक्ष सघाउ पुग्छ, जो फाइलहरूको सबैभन्दा मुख्य असफलता बिन्दुहरूमध्ये एक हो। तर यो Genuine Student कागजातीकरण, शैक्षिक योजनाको तालमेल, भाषा र अन्य मापदण्डको विकल्प बन्दैन।
क्षेत्रीय तनाव वा इरानी नागरिकताका कारण फाइल अस्वीकृत हुन्छ?
इरानी नागरिकताका आधारमा फाइल अस्वीकृत गर्ने कुनै आधिकारिक घोषित नीति छैन। सुरक्षा र परराष्ट्र नीतिसम्बन्धी विचारहरू Schedule 4 का स्वतन्त्र मापदण्डमार्फत लागू हुन्छन्: PIC 4002 (ASIO मूल्याङ्कन), PIC 4003(a) (परराष्ट्र नीतिको हित) र महत्वपूर्ण प्रविधिसम्बन्धी अनुसन्धानका लागि PIC 4003B।
यो अवस्थामा आवेदन नै नगर्नु राम्रो हो?
होइन; नीतिगत वातावरण कडा भएको छ (आवेदन दर्ता 2023–24 को 282,312 बाट 203,682 मा झरेको), तर बाटो बन्द छैन। Full-fund प्रवेश भएकाले सही ध्यान GS र आर्थिक कागजातको गुणस्तरमा हुनुपर्छ, विश्वविद्यालयको ब्रान्डमा होइन।
This answer reflects the law and policy as verified on October 8, 2026. Immigration rules change frequently — confirm the current position before acting.
Dr. Sirous Ahmadi وکیل مهاجرت استرالیا 0854826
This article is general information only, current at the date shown, and is not legal advice. Do not rely on it for your own situation — immigration law and policy change frequently. Seek advice from a registered migration agent or immigration lawyer about your circumstances.
